Athena

Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

William Shakespeare

jeden referát z dielne Zuzky Svrčkovej, ktorá mi to dovolila zverejniť
William Shakespeare
 
Shakespearovci boli pôvodne chudobní farmári, až Williamov otec sa zaradil medzi bohatšie vrstvy obyvateľstva, keď začal podnikať v rukavičkárskom remesle, pre čo sa aj presťahoval do Stratfordu nad Avonom, kde sa v Apríli 1564 narodil William Shakespeare ako tretí syn Jona a Mary (Ardenova), ale jeho dvaja starší súrodenci zomreli pri morovej epidémii, celkovo bol z ôsmich detí.
Jeho ctitelia tvrdia, že sa narodil 23. apríla 1564, v deň svätého Juraja, patróna Anglicka, kedy sa podľa miestnej pranostiky rok čo rok rozospieva prvý Stratfordský slávik. Faktom však ostáva, že presne poznáme iba dátum, kedy ho pokrstili a zapísali do matriky - 26. apríla 1564.
V čase, keď  William začal chodiť do školy, jeho otec už značne prosperoval, stal sa mešťanom, starostom a zmierovacím sudcom v mestečku.
Je takmer isté, že William navštevoval miestnu strednú školu, kde získal dobré vedomosti z latinčiny aj gréčtiny. Čo presne robil Shakespeare po skončení strednej školy sa nevie, existujú len nejaké dohady; niektorí tvrdia, že sa stal učiteľom, iní, že dokonca riaditeľom na nejakej škole.
S určitosťou sa však vie, že sa oženil už v osemnástich rokoch, čiže v roku 1582 sa oženil s Anne Hathawayovou, ktorá bola od neho o osem rokov staršia. Svadba bola dosť narýchlo, o dôvodoch svedčí hlavne fakt, že už pol roka po svadbe sa im narodila dcéra Susanna (1583). Zhruba o dva roky neskôr sa im narodili ešte dvojčatá Judith a Shakespearov jediný syn Hamnet, ktorý zomrel už ako jedenásťročný. Existujú dôvody domnievať sa, že práve po svojom synovi pomenoval aj jednu zo svojich najznámejších hier: Hamlet.
Nie je známe, kedy a prečo sa William Shakespeare rozhodol odísť do Londýna, ani čo bolo impulzom k jeho londýnskej kariére herca a dramatika, je pravdepodobné, že potreboval viac zarobiť, ale povráva sa aj, že musel zo Stratfordu ujsť, lebo bol prichytený pri pytliactve.
Niektorí historici dokonca spochybňujú autorstvo jeho hier a tvrdia, že William Shakespeare zo Stratfordu nad Avonom nie je autorom hier Shakespeara - dramatika, a že teda ide o dve odlišné osoby. V každom prípade sa dnes uznáva fakt, že sa Shakespeare stal členom jednej z dvoch najznámejších divadelných skupín v Londýne a po kariére herca sa stal populárnym autorom nielen dramatických textov. Určite aj jeho kariéra herca prispela ku kvalite jeho neskorších diel, lebo tak v krátkom čase mohol získať veľa informácii o politike, spoločenských pomeroch, či množstvo skúseností alebo známostí medzi hercami aj medzi vznešenou spoločnosťou na dvore.
Shakespeare ako spisovateľ mal šťastie aj v tom, že okrem svojho nadania mal aj podporu mladého šľachtica, grófa zo Southamptonu, ktorý ho povzbudzoval v tvorbe všetkých žánrov a taktiež ho zoznámil so vzdelanými ľuďmi.
Mnohé morové epidémie, ktoré sa počas jeho života vyskytli v Anglicku, prerušili jeho úspechy v divadlách, pretože počas týchto epidémií sa divadlá zatvárali. Iste aj táto situácia Shakespeara podnitila k písaniu poézie. Ďalším podnetom bolo pravdepodobne stretnutie istej "počernej dámy", ktorú môžeme objaviť v jeho sonetoch, ktoré patria medzi skvosty písanej anglickej poézie a vyjadrujú radosť aj utrpenie.
Do roku 1595 sa Shakespeare stal známym pisateľom hier a tiež sa stal spoluvlastníkom jednej z najpolulárnejších hereckých spoločností tých čias. Väčšina z jeho hier sa po roku 1599 hrala v slávnom divadle Globe na južnom brehu Temže, ktoré však v roku 1613 počas predstavenia jeho hry Henrich VIII. vyhorelo. Shakespeare napísal viac ako 35 hier, tiež mnoho básní, poém a viac ako 150 sonetov. Písal tragédie, historické hry, komédie aj romance. Medzi jeho najznámejšie hry patria: Hamlet, Romeo a Júlia, Richard III., Macbeth, Sen noci Svätojánskej, Othello, Henrich VI. a mnohé ďalšie. Mnohé z jeho hier boli preložené do takmer všetkých svetových jazykov.
Ľudia milovali jeho hry a opakovane chodili na predstavenia, tak si zarobil na kúpu veľkého domu New Place v Stratforde.
V roku 1610 Shakespeare natrvalo odišiel z Londýna. Po roku 1613 už nenapísal žiadnu novú hru. Poslené roky svojho živote strávil v rodnom Stratforde. Zomrel vo veku 52 rokov, 23. apríla ( v predpokladaný deň jeho narodenia) v roku 1616. Jeho kolegovia, herci a dramatici z Londýna, sedem rokov po jeho smrti (1623) publikovali vyše 900-stranové súborné vydanie jeho hier (36) a neskorší vydavatelia do tzv. shakespearovského kanónu pridali ešte jednu, resp. tri ďalšie hry. Vďaka súbornému vydaniu z roku 1623 sa jeho dielo zachovalo do dnešných čias.
O jeho poslených rokoch nie sú podložené informácie, ale hovorí sa, že zomrel a príčinou smrti bol búrlivý večierok. V testamente zanechal väčšinu majetku dcére Susanne, malé darčeky odkázal priateľom a divadelnej spoločnosti, svojej žene odkázal svoju druhú najlepšiu posteľ (pravdepodobne to bola ich spoločná posteľ - nebola to urážka).
Shakespeare je pochovaný v oltárišti kostola Holy Trinity Church v mestečku Stratford upon Avon. Na stene neďaleko Shakespearovho hrobu je umiestnená jeho busta. Vraví sa, že si sám napísal i epitaf na svoj pomník:
"Good friend, for Jesus' sake forbear,
To dig the dust encloséd here.
Blest be the man that spares these stones,
And cursed be he that moves my bones."
 
  
 
 
 
 
 
 
zdroje:
Romeo and Juliet – William Shakespeare, Penguin Popular Classics
William Shakespeare to najlepšie z tvorby
 

Literatúra | stály odkaz

Komentáre

Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.



Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014